Organik Gübre ile Kimyasal Gübre Arasındaki Farklar

ÖzellikKimyasal GübrelerOrganik Gübre
Yararlı BakterilerBiyolojik aktivasyonu yok eder, verimliliği her kullanımda dahada azaltır. Her defasında geride daha güçsüz bir toprak bırakarak bir sonraki ekim için daha fazla miktar kullanmak gerekir.Çok yüksek miktarda biyolojik aktivasyon barındırır, bu şekilde düzenli bir kullanımdan sonra her ekimde daha az gübreleme gerekir
PH OranlarıHer kullanılışta toprağın Ph dengesini bozarak tuzlanmayı ve alkaliliği arttırır.Toprağın Ph dengesini korur,  tuzlanma ve alkalilik kontrolünü sağlar.
Bitki Hormonlarıİçermez.Yeterli miktarda doğal hormonla ürünlerin yetişmesine katkı sağlar.
İkincil Besleyici İçerikİçermez.Bitki için yeterli miktarlarda Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg) & Sülfür (S) içermektedir.
Organik Karbonİçermez.Çok yüksek miktarda organik karbon ve humus içererek toprak verimini arttırır.
Üçüncül Besleyici İçerikİçermez.Bitki için yeterli miktarlarda Çinko (Zn), Bor (B), Manganez (Mn), Demir (Fe), Bakır (Cu), Molybdenum (Mo) ve Klor (Cl) içerir.
EC DoğrulamasıToprakta EC dengesizliğine ve bitkide beslenme yetersizliğine yol açarToprakta EC yi dengelemeye yardımcı olarak bitkinin beslenme verimini arttırır.
Toprak DokusuToprağın dokusunu bozarak havalandırma özelliğini kaybetmesine yol açar.Toprağın dokusunu zenginleştirerek havalandırma özelliğini arttırır.
Su Tutma KapasitesiToprağın su tutma kapasitesini azaltır.Toprağın su tutma kapasitesini arttırır.
Enzim İçerikleriÇoğunlukla tek element  veya maksimum iki element içerirler .Gerekli tüm besinleri tek tip bir kimyasal gübrede bulmak mümkün değildir.Bitkiler için yeterli miktarda Nitrojen, Fosfor ve Potasyum ihtiva eder. NPK yönünden bir bitkiye gerekebilecek  içeriğe sahiptir.
Elde Edilen ÜrünlerÜrünlerde organik koku ve lezzet bulunmaz.Ürünler % 100 Organik olarak elde edilir.
Scroll Up